مهارتهای بازاریابی مدرن که باید کامل کنید

0
دقیقه
مدت زمان حدودی مطالعه
null

مهارتهای بازاریابی مدرن که باید کامل کنید

مهارتهای بازاریابی که باعث موفقیت یک مارکتر میشه کدومها هستن؟ هر جوابی که بدیم یک چیز مسلمه، جواب ما با پنج سال پیش متفاوته. صنعت بازاریابی در یک وضعیت رو به تکامل سیر میکنه. فناوریهای جدید بطور منظم پدیدار میشن. شیوه تعامل ما با مشتریها و چشم اندازهای ما مدام تغییر میکنه. مهارت برای بازاریابی هم مدرن میشه.

در این مطلب با همدیگه نگاهی میندازیم به اساسی ترین مهارتهای بازاریابی مدرن. باید بتونیم با فضای فعلی بازاریابی همگام بشیم. حالا یا شما مدیر بازاریابی هستین و میخواین یک تیم متنوع تری رو ایجاد کنین یا کارمندی هستین که میخواین مهارتهای بازاریابی خودتونو کاملتر کنین، باید مراقب این مهارتهایی که لیست میکنیم باشین. راستی باید بگم که ما به شما کاربران سایت مهارت افتخار میکنیم، چون شما تلاش در رشد فردیتون دارین.

برای اینکه راحت تر مهارتهای بازاریابی رو بخاطر بسپارید، من این لیست رو به دو دسته مجزا تقسیم کردم. مهارتهای سخت و مهارتهای نرم. خب شروع کنیم!

مهارتهای سخت برتر برای بازاریابان

اول از همه اصطلاح مهارت سخت ببینیم که به چه مهارتهایی گفته میشه. به مهارتهای خاص و قابل آموزش مثل نوشتن، ریاضیات، تسلط به زبان یا تایپ مهارتهای سخت گفته میشه. مهارتهای سخت، ملموس و قابل اندازه‌گیری هستند. چند مهارت سخت که از مهارتهای برتر بازاریابی هست رو نام میبریم:

 1. تحلیل داده‌ها

بازاریابی مبتنی بر داده، یکی از مولفه های اساسی رشد در تجارته. 64 درصد از مدیران بازاریابی کاملا موافقند که بازاریابی مبتنی بر داده برای موفقیت در اقتصاد جهانی بسیار مهمه. (منبع)

چه در حوزه محتوا، چه بازاریابی محصول و یا تولید لید کار کنین، باید بتونین کمپینهای خودتون رو با استفاده از معیارهای خاص و داده ها اندازه‌گیری و تجزیه و تحلیل کنین. تعجب نکنیم که بر اساس گزارش اخیر مهارت سخت در داده و بازاریابی بیشترین مهارت موردنیاز شرکتهاست. مسلماً هر بازاریابی استاد تحلیل داده ها نیست. اما، همه بازاریابان مدرن باید درک کاملی از ابزارها و معیارهای مختلفی داشته باشن.

تحلیل داده ها در مهارتهای بازاریابی

تحلیل داده ها در مهارتهای بازاریابی

نکته: وقتیکه میخواین رزومه تون رو به شرکتی ارائه بدین و از موفقیتهاتون بگین، به جای اینکه بگین: « من از طریق طرح های مختلف جستجوگرها، ترافیک ارگانیک به وب سایت کسب و کار شرکت رو بهبود بخشیدم » بگین « ابتکارات سئو من منجر به رشد 70 درصدی ترافیک ارگانیک به وب سایت تجارت شرکت، سال به سال شد. »

2. نوشتن و تولید محتوا

بازاریابی محتوا بخش اساسی از هر سازمان بازاریابیه. آمار زیر رو در نظر بگیرید:

47٪ از خریداران B2B سه تا پنج قطعه محتوا را قبل از تعامل با یک فروشنده مصرف می کنند (منبع).
84٪ از مردم انتظار دارند كه برند ها محتوا تولید كنند (منبع).
91٪ از بازاریابان B2B می گویند که از بازاریابی محتوا در استراتژی کلی خود استفاده می کنند (منبع).

به‌راحتی از این آمار میتونیم متوجه بشیم که چرا 23 درصد از بخشهای بازاریابی، تولید محتوا رو به عنوان مطلوبترین مهارتهای بازاریابی میدونن. برخلاف سایر مهارتهای بازاریابی، نوشتن مؤثر یک مهرات کاملا انسانیه و نمیتونه خودکار انجام بشه. ممکنه بگین که موقعیتهای زیادی در بازاریابی داریم که شامل تولید محتوا نمیشه اما مهارتهای نوشتاری قوی در هر موقعیت بازاریابی از ضروریاته. شاید شما پست برای وبلاگ نمینویسید اما ایمیل که به مشتری میفرستید یا در شبکه های اجتماعی مطلب مینویسید. به پیامهای مشتریها پاسخ میدین. اصلا از کارکرد شغلی هم صرف نظر کنیم، یک بازاریاب باید بتونه ایده ها و پیشنهاداتش رو بطور موثر در میان بگذاره.

نکته: اگر برای مصاحبه بازاریابی دعوت شدین همراه خودتون چند نمونه از نوشتار خوبتون رو ببرید و روی مهارتهای کلامی و کتبی خودتون تاکید کنین. محتوا رو طوری بنویسین که با اون شغل مرتبط باشه.

3. سئو

مشتریان مدرن، تجارتشون رو آنلاین انجام میدن. چه بخوان برای محصولی یا فروشنده بالقوه تحقیق کنن یا درباره محتوایی جستجو کنن. در نتیجه، در هر ابتکار عمل در زمینه بازاریابی دیجیتال، مهارت سئو ریشه دوانده. سئو فقط وظیفه یک یا چند متخصص سئو در سازمان نیست. همه بازاریابان هم باید درک درستی از بهترین روشهای جستجوگرها داشته باشن. سئو یک مهارت مهم از مهارتهای بازاریابی بحساب میاد.

نکته: اگه با SEO آشنایی ندارین، حتما قبل از مصاحبه کاری آموزش سئو سایت مهارت رو ببییند.

4. شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی نحوه تعامل آنلاین افراد با برندها رو تغییر داده. نحوه ارتباط بازاریابان با مخاطبانون بسیار تحت تاثیر رسانه های اجتماعیه. بازاریابان از رسانه های اجتماعی برای اهداف متفاوتی استفاده میکنن:

 • برندسازی
 • هدایت تولید
 • رشد در آمد
مهارت شبکه اجتماعی

مهارت شبکه اجتماعی

همه تیمهای بازاریابی، یک تیم اختصاصی هم برای شبکه های اجتماعی دارن اما آشنایی با رسانه های اجتماعی از مهارتهای بازاریابی مهم برای همه بازاریابهاست. باید بتونن پلتفرمهای توییتر، لینکدین، اینستاگرام رو درک کنن، شبکه بشن، با مشتریان تعامل داشته باشن و محتوای ارزشمندی رو به اشتراک بذارن. لازم نیست همه بازاریابها متخصص باشن اما فراموش کردن قدرت رسانه های اجتماعی قابل قبول نیست.

نکته: قبل از مصاحبه کاری حتما به شبکه های اجتماعی خودتون نگاهی بندازین و مطمئن باشین که ظاهر و محتوای حرفه ای داشته باشه. درسته که در روز مصاحبه مدیران قبول نمیکنن که شبکه های اجتماعی تون رو بهشون نشون بدین اما بعد از رفتن شما اسمتون رو تو گوگل سرچ میکنن و اگه با یک حساب کاربری غیرحرفه ای مواجه بشن، شما به قسمت «نه» منتقل میشین. به همین راحتی.

5. مهارت فنی

فناوری همچنان هر روز و هر روز به تغییر شیوه کار بازاریابان ادامه میده. 55 درصد از شرکتهای B2B از اتوماسیون بازاریابی به عنوان بخشی از استراتژی خودشون استفاده میکنن. (منبع) یکی از مهارتهای بازاریابی میتونه مهارت فنی استفاده از این ابزارها باشه:

 • اتوماسیون بازاریابی
 • تجزیه و تحلیل وب
 • ابزارهای مدیریت شبکه های اجتماعی
 • ایمیل مارکتینگ

همه بازاریابان صرف نظر از نقشی که در سازمان دارن از یک یا چند ابزار فنی استفاده میکنن.متخصصان بازاریابی باید درک صحیحی از این ابزار در کنار کارهایی که بطور دستی انجام میدن داشته باشن.

نکته: موقع مصاحبه کاری لیستی از ابزارهایی که در گذشته با اونها کار کردین یا آشنایی دارین، آماده داشته باشین.

مهارتهای نرم برتر برای بازاریابان

مهارتهای نرم رو براحتی نمیشه اندازه گیری کرد یا آموزش داد. این مهارتها بیشتر شامل خصوصیات فردی میشه مثل:

 • رهبری
 • صداقت کاری
 • اخلاق کاری

با اینکه مهارتهای نرم نسبت به مهارتهای سخت کمتر خاص و قابل آموزشه، اما نشون دهنده عملکرد یک بازاریاب در شغلشه. خب بریم که این مدل از مهارتهای بازاریابی رو هم بررسی کنیم:

 1. مهارت انعطاف پذیری

بازاریابان مدرن باید در واکنش به تغییر وضعیت بازار مرتباً وظایف و مسئولیت های جدیدی رو به عهده بگیرن. نقش یک عضو تیم هنگام ورود به تیم اغلب یک سال – یا حتی چند ماه بعد – ممکنه تغییر کنه.

بر روی کاغذ، یک بازاریاب میتونه کاملا مناسب یک نقش باشه، اما اگه نتونه به سرعت با تحولات پیش بینی نشده سازگار بشه احتمالاً در این موقعیت موفق نمیشه. رشد برای موفقیت در بازاریابی حیاتیه و بازاریاب ها باید این توانایی طبیعی رو داشته باشند که روشهای قدیمی رو پشت سر بگذارن و روشهای جدید رو در حین کار انتخاب کنن.

نکته: هر وقتیکه برای موقعیت جدیدی اقدام می کنین، مطمئناً رشدی رو که در طول حرفه های قبلتون داشتین نشون بدین. چه از طریق رزومه خود و چه به صورت شفاهی درباره تغییر موقعیتها و رشد شغلی همچنین نمونه هایی از سازگاری سریع و انعطاف پذیریتون توضیح بدین که امتیاز برتر در مهارتهای بازاریابی به حساب میاد.

2. مهارت بینش و شهود

همونطوری که قبلتر گفتیم تجزیه و تحلیل داده ها یکی از مهارتهای بازاریابی ست اما گاهی موقعیتهایی پیش میاد که بازاریابان داده های لازم برای تصمیم گیری رو ندارن. تو این موقعیتها باید چه کار کنیم؟ در این موارد غرایز و شهود هستن که تصمیم درست و اشتباه رو از هم جدا میکنن. اینکه بازاریابها بدونن چه زمانی باید به درون خودشون رجوع کنن و از طریق شهود تصمیم بگیرن یک سرمایه ارزشمند برای هر تیمیه.

برخلاف سایر مهارتهای نرم، مهارت شهود رو میشه با تجربه بهبود داد. هرچه بازاریابان درباره مخاطب و صنعت خودشون اطلاعات بیشتری داشته باشن میتونن تصمیم های بهتری بگیرن. البته که اعتماد به نفس هم در این بین نقش مهمی داره. اگه بازاریابی به قضاوت خودش اعتماد نداشته باشه در تصمیم گیری سریع به مشکل بر میخوره.

نکته: اینکه در یک مصاحبه نشون بدین از مهارت بینش و شهود برخوردارین کار دشواریه اما میتونین مثالهایی از تجربیاتتون که در اونها بینش شما دخیل بوده بزنید.

3. هوش هیجانی

تعریف هوش هیجانی رو میتونیم اینجوری بگیم که: توانایی فرد در شناخت، درک و مدیریت احساسات خودش و تاثیرگذاری بر احساسات دیگران نشون دهنده هوش هیجانیشه. مهارت هوش هیجانی یی از ملموسترین و در عین حال مهمترین مهارتهای بازاریابی هست که یک کارمند میتونه داشته باشه. در واقع، مطالعات اخیر نشون داده که هوش هیجانی قوی ترین پیش بینی کننده عملکرده و 58٪ موفقیتها رو در همه انواع شغلی به خودش اختصاص میده (منبع).

هوش هیجانی از اهمیت ویژه ای در بازاریابی برخورداره. بازاریابان با هوش هیجانی قوی میتونن تشخیص بدن که چه چیزی توجه مشتری رو جلب میکنه، چه چیزی خوشحال یا ناامیدش میکنه و در نهایت چه چیزی انگیزه مشتری رو برای خرید زیاد میکنه. بازاریابان باهوش هیجانی همچنین میتونن با مشتریان همدلی و ارتباط برقرار کنن.

نکته: در طول مصاحبه سعی کنین هوش هیجانیتون رو نشون بدین مثلا در اواخر مصاحبه بگین که: « بنظر میرسه تیم شما در مسیر پیشرفته و این موضوع برای من خیلی مهمه. من از ایده های مداوم بین همکاران لذت میبرم، به هرحال همیشه بهترین کمپینها با ایده های خوب راه اندازی میشن. » عبارتهایی مثل این موردی که مثال زدیم درک و فهم شما و اینکه شما از هوش هیجانی برای جلب نظر خواسته ها و نیاز مصاحبه گر برخوردارین رو نشون میده.

4. مهارت همکاری

یک تیم بازاریابی قوی از گروهی از افراد با اهداف مستقل تشکیل نشده. بلکه موفقیت در بازاریابی متکی به اعضای تیمیه که اهداف مشترک و هماهنگ دارن. یک بازاریاب موفق با همکاران خودش پیوندهای حرفه ای قوی برقرار میکنه. ایده هاشون رو با هم به اشتراک میذارن. در شرایط دشوار از هم بازخورد و کمک میخوان. بازاریابان با مهارت همکاری قوی درک عمیقی از نقش خودشون در تصویر بزرگتر تیم بازاریابی سازمانشون پیدا میکنن. با این توضیحات میتونیم درک کنیم که مهارت همکاری یکی از مهمترین مهارتهای بازاریابی میتونه باشه.

مهارت همکاری بازاریابان

مهارت همکاری بازاریابان

نکته: هنگام مصاحبه کاری نمونه هایی از همکاریهای تیمی که قبلا داشتین رو نشون بدین.

5. مهارت کنجکاوی

اهمیت اخلاق کاری که نیاز به گفتن نداره اما کنجکاوی همون اندازه مهمه و اغلب نادیده گرفته میشه. بازاریابان کنجکاو خارج از محدوده راحتی خودشون فعالیت میکنن. در روند صنعت خودشون مطالعه میکنن. برای رشد پایدار باید مهارتهای بازاریابی و اطلاعات جدید رو بروز کنید و فقط در صورت کنجکاوی در صنعت و مسیرتون میتونین به این مهم برسین. بازاریابان کنجکاو رقبا رو هم بررسی میکنن و منحصر بفردتربن ایده ها رو ارائه میدن. و همین موارد باعث میشه که بازاریابان با مهارت کنجکاوی یک سرمایه ارزشمند تیم بازاریابی شرکت باشن.

نکته: با ابراز علاقه به فرصت های رشد، کنجکاوی خودتون رو نشون بدین. روشن کنین که شما مایل هستین مهارت های جدید بازاریابی رو یاد بگیرین و مسئولیت های جدیدی رو به عهده بگیرین.

موارد کلیدی در مهارتهای برتر بازاریابی

مشخصه که همه بازاریابان نباید روی لیست کاملی از مهارتهای بازاریابی که گفتیم تسلط داشته باشن. خب همه ما نقاط ضعف و قدرتی داریم. طبیعیه. یک تیم بازاریابی از کارمندان یکسان تشکیل نشده. اما چیزی که مهمه اینه که یک تیم بازاریابی باید از کارمندان متفاوتی تشکیل بشه که نقاط ضعف و قدرتشون با هم ترکیب بشه و یک تیم کامل رو ارائه بدن. مهارتهای سخت و نرمی که لیست کردیم رو به یاد داشته باشین بعضیها رو با آموزش و بعضیها هم با تجربه میتونین تقویت کنین. یادتون باشه اغلب موارد خصوصیات انسانی یک بازاریاب مناسب و معقول رو استثنا میکنه.

اگر شما هم تجربه و نظری در بازاریابی دارین حتما برامون بنویسین ما خوشحال میشیم. مطلب مهارتهای عمومی برای موفقیت ما هم میتونه براتون جالب باشه.

نوشتهٔ پیشین
گوگل سندباکس چیست؟
نوشتهٔ بعدی
مفهوم مارجین و پدینگ و بوردر

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست